Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Ruska pomoć Srbiji u Balkanskim ratovima

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 03 februar 2013 00:17
Goran Jevtović
U zaključnom delu knjige Ševcova opovrgava propagandistički mit levičarskih političkih pokreta da je Ruska imperija na štetu svog naroda ukazivala pomoć Slovenima i Grcima. Konstatuje, takođe, da nije tačno da su pomoć slovenskim narodima upućivale samo tzv. progresivne snage, a da se imperatorska vlada tome suprotstavljala. Ševcova dodaje da arhivski dokumenti potvrđuju da je RDCK podneo najveći deo tereta u slanju humanitarne pomoći 1912-1913. godine, a da je njegova pokroviteljka bila imperatorka Marija Fjodorovna. Uostalom, država je kontrolisala čitav proces prikupljanja dobrovoljnih priloga, kao i slanje humanitarnih pošiljki preko skladišta RDCK.

Bravo, inzvaredna analiza i siguran sam knjiga. Trebalo je ovakvo štivo Srpskoj napaćenoj duši.

E, sada, da čujemo drugove Staljiniste, kojih, kao što vidimo svakodnveno, itekako ima u zemlji Srbiji.
Preporuke:
39
8
2 nedelja, 03 februar 2013 09:54
Gordana
Hvala NSPM na ovakvim tekstovima. Naslusali smo se besmislica kako nama Rusi NIKADA nisu pomogli , a i ako jesu, da su to radili zbog sopstvenih interesa. Valda su nam Nemci, Englezi , Amerikanci i ostali svetski "dobrotvori" vise pomagali?!
Lepo je potsecati zaboravne i uciti neuke o istinitim dogadjajima u nasoj istoriji.Od ovih bezaltrenativaca se to nemoze ocekivati, od skole takodje, pa nam preostaje jos vasa dobra volja da se sazna istina koliko god neodgovarala ostrascenim neznalicama.
Preporuke:
45
2
3 nedelja, 03 februar 2013 13:40
Jovan Kačaki
Prijatno sam iznenađen pozitivnom recenzijom (mog prevoda) ove knjige na NSPM-u. 100-godišnjica Balkanskih ratova je prošla (zlo)namerno krajnje diskretno i stidljivo – sramota (ne jedina) po Srbiju. Inače, ja uvek besplatno prevodim sa ruskog na srpski jezik knjige koje mi se dopadnu. To činim iz zahvalnosti srpskom narodu, koji je - kao jedini u Evropi, posle Prvog svetskog rata bez uslova i širokogrudo posle ruskog građanskog rata prihvatio “belogardejske“ izbeglice iz Rusije, čiji sam i ja potomak (a opet – i on je to učinio iz zahvalnosti za pomoć Ruske Imperije Srbima i Srbiji kroz istoriju). Na žalost, ova recenzija je jedini javni odjek u Srbiji, a autor – gđa Ševcova, mi javlja da ta knjiga u ovoj njenoj novoj Rusiji nije uopšte imala nikakvog odjeka. Vidi se da potomci nisu dostojni predaka. To će, hteli oni – ili ne, odlučiti i njihovu dalju sudbinu.
Preporuke:
35
4
4 nedelja, 03 februar 2013 14:08
Robespijer
Profesor M. M. Kovaljevski govorio je o nezainteresovanosti Rusije za sudbinu Južnih Slovena


Upravo tako. Ovaj članak, odnosno, knjiga, ne dokazuju ništa. Jedino merilo stvarne pomoći su politički potezi. Niko nikada nije sporio naklonjenost određenih pojedinaca u ruskom društvu, određenih grupa i organizacija, prema srpskom narodu. No, kako je Rusija bila apsolutistička monarhija, nije postojala mogućnost društva da utiče na donošenje političkih odluka. To su mogli samo vojni i crkveni krugovi. Najpre, Rusija je radila na tome da do rata ne dođe, jer joj nije bio u interesu, a presudni momenat je bila srpska opsada Skadra, odnosno, mogućnost izlaska na more. Opet su Srbi ostali sami, kao i mnogo puta u ranijoj istoriji, što prouzrokuje nove dodatne žrtve.

Mislim da je N. Pašić rekao da je Rusija poput vatre, kojoj se ne treba previše približiti, jer se čovek može opeći, ali se ne treba ni udaljiti, jer se može smrznuti. Mislim da je ta sredina mera potrebnih odnosa.
Preporuke:
15
23
5 nedelja, 03 februar 2013 17:20
Aleksandar
Makedonce kao po običaju niko ne spominje; neki čitaoci i danas govore da nas nema, da smo oduvek bili Srbi (kao što Bugari kažu da smo oduvek bili Bugari i kao što Grci kažu da možemo da budemo bilo šta osim Makedonci). Stradala zemlja i narod i u prvom a posebno drugom balkanskom ratu kad su ih regrutovali i Srbi i Bugari. Ne spominjanje ne iznenadžuje, jer se drugi (balkanski) rat vodio i baš zbog toga, ko če da vlada sa njima. Bugari i dan danas ne priznaju da nas ima, Srbija istini na volju je daleko bolja u tom pogledu, ali ipak ponekad pročitam ovakav tekst i smatram da bi bar trebalo da ima po nešto u knjizi. Ako ima a nije obuhvačeno u recenziji, dobro. Ali ako nema, i ako istraživač stvarno ništa nije našao u ruskim dokumentima, to bi moglo da posluži Makedoncima da i sami ocene kritički tadašnju politiku Rusije prema Makedoniji kao i da procene dali se dubinski promenila u medžuvremenu.
Preporuke:
3
27
6 nedelja, 03 februar 2013 17:39
Jovan Anastasijević
@Robespijer : Vi, očigledno, knjigu niste ni otvorili – a čak i da jeste, niste je pročitali – a čak i da to jeste, ne biste ionako bili u stanju da je shvatite. Osim toga - u Ruskom carstvu/Ruskoj Imperiji, za vreme 300-godišnje apsolutističke vladavine dinastije Romanov nije i vremenima mira izgubilo živote ni 5% od onog broja nesretnika koji su bili ubijeni za vreme svega 33-godišnje strahovlade Vaših boljševičkih miljenika – onih monstruma Lenjina i Staljina...
Preporuke:
24
3
7 nedelja, 03 februar 2013 18:23
Φιλοσοφία
@Aleksandar, vi sigurno niste Makedonci za kakve se izdajete poslijednjih deceniju dvije. Nemate osnovnog poštenja da ne prisvajate tuđu istoriju (grčku), a zaboravljate na srpske korijene, čudite se što vas niko ne pominje, a izmišljate svoj identitet. Dragi ste nam, jer ste naši. Ali, brate, pretjerali ste!

Zaista lijepo podsjećanje na čovječnost i dobrotu ruskog naroda, koja se uvijek pokazivala kada nam je bilo najteže. Te spone dva naroda su svete, duhovne, i one se prožimaju kroz sve istorijske momente i kroz najveće krize. Ja ne razumijem ove podjele, jer u svemu vidim kontinuitet i nepromjenjenu ljubav dva naroda.
Preporuke:
24
0
8 nedelja, 03 februar 2013 19:40
Istoricar
Ovo nije tacno, treba da se zna istina. Rusija je nagovorila srpskog kralja da nepripremljen napadne i zauzme Albaniju tako da izadje na toplo jadransko more. To je Rusija uradila iz sopstvenih interesa.

Kralj je poslao nepripremljenu vojsku koja je izginula masovno i u teskim mukama koje je vrlo dobro opisao Dimitrije Tucovic.

Odvajkada je Rusija igrala za svoje imperijalisticke interese, Srbija je tu samo poneka karika ka priblizavanja tom cilju.
Preporuke:
7
24
9 nedelja, 03 februar 2013 21:00
gradjanka a pravoslavka
Postovana braco iz makednonije ovako je meni moj pra-deda bez dana skole govorio a prosao je golgotu celu.
Dete do Skoplja je nase a ispod toga su Bugari.
Ja mu verujem ;)
Preporuke:
16
1
10 nedelja, 03 februar 2013 23:53
Slovenofil
Rusija ima svoje interese i to je legitimno.
Nismo podigli ni jedan ustanak,čak manju bunu,poveli rat a da nismo gledali ka istoku hoće li se pojaviti na horizontu kozačke sablje, sekire ruskih mužika ili tenkovi Crvene armije.I kako smo uzvraćali.Po dobijanju samostalnosti (zahvaljujući Rusiji. Bukureški mir, tačka 7) Srbija se odmah okreće Austrougarskoj. Favorizuje njena preduzeća, sputava ulaz ruskog kapitala(npr. kod izgradnje železnice kroz srbiju).Posle Prvog svetskog rata (ultimativnim zahtevom saveznicima da prihvate srpsku vojsku koja masovno umire na obalama Jadranskog mora ruski car spasava ono što je od srpske vojske ostalo), nismo imali diplomatske odnose sa novom Sovjetskom državom.Posle Drugog sv.rata i posle pomoći u oslobađanju zemlje od strane Crvene armije prvi (ne drugi) napuštamo sovjetski blok.A kada su Sovjeti 1956. ušli u Mađarsku i 1968. u Čehoslovačku u oba slučaja mi smo ti koji ih prvi(ne drugi)osuđujemo i dižemo svoj glas protiv njih.Nas i Ruse spaja ista sudbina
Preporuke:
22
1
11 utorak, 05 februar 2013 13:18
doda
Vi stvarno treba da se zahvalite Rusiji shto danas imate takozvanu Srbiju.Osvojiti Albaniju je bila najveca glupost koja vas zamalo koshtala i vasheg postojanja na ovim prostorima.Po statistici 348 hiljada vojnika su sahranjeni ili ostavljeno na samrti na prostoru danashnje Albanije.Jake li vojske nisu mogli preci 200 km albanske teritorije .Da nije bilo Rusije i Francuske danas bi Balkan sasvim drugacije izgledao a neko bi josh hteo i dan danas da ratuje."Albanska Golgota".
Preporuke:
1
7
12 petak, 15 februar 2013 14:15
gaj julije
Izvanredan tekst g. Gajića.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner